Práce na doma i pro firmy – šití respiračních roušek 

V době největší koronavirové krize (březen) si Ministerstvo zdravotnictví objednalo u Odbytového družstva eBIOneta 1 milión respiračních roušek NTF. Podařilo se rychle vyvinout a nabídnout velmi zajímavý výrobek, který spojuje vlastnosti ochranné zdravotnické roušky a respirátoru třídy KN95. Použitý filtr ze speciálních mikrovláken má lepší užitné vlastnosti, než většina nanoroušek. Použité materiály umožňují opakovanou sterilizaci vyvářkou či praním.

V té době nikdo nevěděl, jestli se nákaza koronavirem rozšíří a firmy budou muset jít do domácí karantény. Respirační rouška je navržena tak, aby bylo možné ji ušít na obyčejném šicím stroji, i v domácím prostředí. Polotovary k šití se však připravují na nejmodernějších linkách v CNC řezacím centru Pronelatexu. Zde se také provádí sterilizace, balení a kontrola dle standardů ISO 9001:2015.

Podařilo se zajistit ze zahraničí materiál a v rámci družstva jsme aktivovali kooperace na šití. Šilo se doma, ale i ve velkých firmách, kterým zkolabovala vlastní výroba, většinou z oboru automotive. Každý se snažil, aby se do nemocnic dostalo co nejrychleji, co nejvíce všudepotřebných roušek.Velice rychle jsme si vybudovali kapacitu až na 100 tisíc roušek týdně. Pro většinu kooperací jsme byli jediným zdrojem příjmu. Všichni ostatní posílali své zaměstnance domů a žádali o různé podpory. Zásobovali jsme rouškami okolní firmy, lázně, LDN, ale i starosty okolních obcí, kteří zajistili, že každý občan obdržel zdarma jednu univerzální pratelnou roušku.

Co udělalo MZ? V době krize jsme mu byli dobří. V momentě, když dorazilo dostatečné množství roušek z Číny, tak MZ úplně a bez varování zastavilo odběry. To vše kvůli čínskému braku pochybné kvality za několik miliard, ze státního rozpočtu. Než jsme zabrzdili kooperace, našilo se spousta roušek, na které najednou nebyl odbyt. Muselo se zastavit proplácení kooperacím do té doby, než se zobchodují skladové zásoby.

Současné kooperace se potácejí na pokraji krachu. Politici i státní úředníci nás hodili přes palubu. Dělají pokrytecky mrtvé brouky, aby se náhodou nepřišlo na to, že s našimi rouškami jen kšeftovali za státní peníze a do nemocnic se nedostala ani jedna. Všechny, co jsme oslovili, aby nám pomohli, na nás nyní koukají z volebních bilbordů, My moc dobře víme, jak pracovali v krizových štábech ….

Na rychlo jsme inovovali výrobek na respirátor FFP2 a rozběhla se certifikace nového produktu pro prodej do zahraničí. Pomůžeme si sami.

Náš AKČNÍ VÝPRODEJ se slevou 80% zahrnuje Ústenky NTF s filtrem FFP2 původně určené do nemocnic, ne pro komerční prodej. Ministerstvo zdravotnictví si je řádně objednalo, ale neodebralo a tím pádem i nezaplatilo.

Dokumenty

Smluvní podmínky