Jeho vášní jsou papriky. Beraní rohy, které vypěstoval a podomácku zavařil, dokonce získaly titul Biopotraviana roku 2013. Miloš Kurka ze Zahrady Černíkovice. Hospodaří na půdě, kterou si v roce 2011 pronajal od šlechtické rodiny Kolowratů. Rozlehlá niva říčky Bělé nabízí pro pěstování zeleniny ideální podmínky. Pozemek je oplocený, rodina tu dříve pěstovala obilí pro zvěř. Neužívali přitom pesticidy ani umělá hnojiva, takže mohl pan Kurka požádat o zkrácené přechodné období. To jinak trvá dva roky, během nichž zemědělec nesmí označovat své produkty značkou bio. Pan Kurka získal certifikát už po roce. Postupně zrekonstruoval několik fóliovníků, v nichž pěstuje deset druhů paprik ve všech barvách, a na okolních záhonech má spoustu jiných druhů zeleniny a také jahody.

Bedýnkový král

Nabídka pana Kurky je velice pestrá, což oceňují především „bedýnkáři“. Na své si přijdou opravdu všichni – je libo biobedýnku zeleninovou, ovocnou, kombinovanou nebo raw? Bedýnky mají každý týden jiný obsah, v té zeleninové najdete například mrkev, celer, petržel, brambory, ale třeba i květák nebo brokolici. V sezóně navíc můžete vyzkoušet třeba ledový salát, mangold, rukolu… Složení ovocné biobedýnky se liší podle ročního období. Obsahuje zpravidla místní sezónní ovoce (jablka, hrušky, meruňky…), ale protože byl ze strany zákazníků zájem také o plody z jižních krajů, rozšířil pan Kurka nabídku o exotické ovoce od prověřených zahraničních biopěstitelů. V bedýnkách tak můžete najít třeba citróny, banány, mango nebo avokádo, což ocení zvláště milovníci všeho syrového. Takzvaná raw bedýnka obsahuje polovinu ovoce a polovinu zeleniny a je sestavena tak, aby odpovídala potřebám vitariánské neboli živé stravy. Podle svých potřeb si můžete zvolit také velikost bedýnky – od zhruba pětikilových bedýnek pro jednočlenné domácnosti až po velikost XL, určenou pro gastronomická zařízení. Bedýnky vám zavezou do Prahy, Hradce Králové a Pardubic, ale třeba i do Brna.

Mirek Dušín by kupoval bio

Úrodu si také můžete předplatit na celou sezonu v rámci takzvaného komunitou podporovaného zemědělství – ano, i zdejší biozahradnictví se stalo součástí stále populárnějšího systému „kápézetek“. Díky skupině pravidelných odběratelů, kteří si jeho úrodu předplatili, má pan Kurka jistotu odbytu a peníze předem, které mu umožňují plánovat, co se bude pěstovat, a investovat do rozvoje farmy. Zákazníci mají zase zajištěný pravidelný přísun sezónních potravin z důvěryhodného zdroje, a pokud chtějí, můžou blíže nahlédnout do fungování zdejšího hospodářství, zjistí, jak se která zelenina pěstuje a kdy je nejlepší ji konzumovat… S tím souvisí také jedna z dalších výhod kápézetek a bedýnkaření obecně – váš jídelníček bude najednou daleko pestřejší. Od farmáře dostanete prostě to, co se na farmě v danou chvíli urodilo, i když byste si to třeba sami v obchodě nevybrali. A pokud byste si při vaření opravdu nevěděli rady, stačí se zeptat, váš farmář určitě z rukávu vysype pár receptů. Na webových stránkách Zahrady Černíkovice najdete třeba návod, jak udělat nať z červené řepy jako špenát, jak připravit fenyklovo-celorový salát nebo naložit cuketové matjesy.

Okurky jako od maminky

Nakládaná zelenina je vůbec zdejší specialitou. Hned rok poté, co se černíkovické beraní rohy staly biopotravinou roku, okouzlily porotu soutěže také zdejší okurky. Chutnají totiž jako od maminky – a podobným způsobem i vznikají. Vypěstované biookurky se na farmě ručně skládají do lahví, sami si tu připravují i nálev, rovněž z certifikovaných ingrediencí. Okurky se zavařují vždy po 18 sklenicích postupně během sezony. Pan Kurka sází na prověřenou jednoduchost receptu, který objevil ve více než půlstoletí staré knize, která mu přišla pod ruku, když vymýšlel, jak by se přebytky z jeho úrody daly přechovávat. Jednoduchý postup bez použití umělých přípravků nezklamal a okurky se zařadily mezi stálice zdejší nabídky. Porota soutěže Biopotravina roku ocenila jejich obyčejnost v dobrém slova smyslu – jsou to zkrátka zavařované okurky, jaké čekáme, že budou – včetně specifického křupnutí

Dokumenty

Smluvní podmínky